Styrelse | Sverigedemokraterna Östergötland

Styrelse

Vår distriktsstyrelse

Styrelsen väljs av Sverigedemokraternas medlemmar boende i Östergötland. Styrelsen har till uppgift att under ett år leda det politiska arbetet i Östergötland.

Ledamöter

Jan SOrdförande
Jan Svensson, Åtvidaberg
jan.svensson@sd.se

Jonas AVice Ordförande
Jonas Andersson, Linköping
jonas.andersson@sd.se

Foto: Oskar Lüren

IMGP9528Andre Vice Ordförande
Lise-Lotte Lindgren, Norrköping
lise.lotte.lindgren@sd.se

IMGP9522Chris Dahlqvist, Linköping
chris.dahlqvist@sd.se

Göran Hargestam, Valdermarsvik
goran.hargestam@sd.se

IMGP9520Marcus Lejonqvist, Motala
marcus.lejonqvist@sd.se


Conny Samoraj, Norrköping
conny.samoraj@sd.se

Suppleanter

Anne-Sofie Olsson, Finspång
anne-sofie.olsson@sd.se


Christina Nilsson, Kinda
christina.nilsson@sd.se


Jane Ericsson, Linköping
jane.ericsson@sd.se

Helena Dössing, Mjölby
helena.dossing@sd.se

Benny Sellborn, Norrköping
benny.sellborn@sd.se

Valberedning

Jacob Hagnell, Stockholm
jacob.hagnell@sd.se


Darko Mamkovic, Norrköping
darko.mamkovic@sd.se


Joakim Gustavsson, Åtvidaberg
joakim.e.gustavsson@sd.se


Kurt Olsson, Valdermarsvik