Styrelse | Sverigedemokraterna Östergötland

Styrelse

Vår distriktsstyrelse

Styrelsen väljs av Sverigedemokraternas ombud boende i Östergötland. Styrelsen har till uppgift att under två år leda det politiska arbetet i Östergötland.

Ledamöter

Jan SOrdförande
Jan Svensson, Åtvidaberg
jan.svensson@sd.se

 

Vice ordförande

Jonas Andersson, Linköping
jonas.andersson@sd.se

 

 

 Andre vice ordförande

Göran Hargestam, Valdermarsvik

goran.hargestam@sd.se

 

Ledamot

 Chris Dahlqvist, Linköping
  chris.dahlqvist@sd.se

 

Ledamot

Christina Nilsson, Kinda
christina.nilsson@sd.se

 

 Ledamot

Benny Sellborn, Norrköping
benny.sellborn@sd.se

 

 Ledamot

Annelie Sjöberg, Söderköping
annelie.sjoberg@sd.se

 

Ledamot

Marie Hultberg, Motala
marie.hultberg@sd.se

Suppleanter

 

 Suppleant

Marcus Lejonqvist, Motala
marcus.lejonqvist@sd.se

Suppleant

Carina Lagerqvist, Vadstena
carina.lagerqvist@sd.se

 

Suppleant

Irina Sedova, Finspång
irina.sedova@sd.se

 

Suppleant

Jessie Johansson, Norrköping
jessie.johansson@sd.se

Helena Dössing, Mjölby
helena.dossing@sd.se

Valberedning

Valberedare

Jacob Hagnell, Stockholm
jacob.hagnell@sd.se

 

                                                                                   

 Valberedare

Joakim Gustavsson, Åtvidaberg
joakim.e.gustavsson@sd.se